wtorek, 11 grudnia 2012

Polsat: "urzyteczny" news

Siedzę sobie przed telewizorem, oglądam "Wydarzenia" na Polsacie, a tu nagle z ekranu atakuje mnie plansza z błędem ortograficznym tak rażącym, że aż oczy bolą:

Polsat, Wydarzenia, 8 grudnia 2012, ok. godz. 19:00

Nie wiem, kto przygotowuje te plansze, czy ktoś je czyta przed puszczeniem na antenę, pewne jest, że błąd jest kompromitujący.

Nawiasem mówiąc, nie jest to jedyny błąd na tej planszy. Po pierwsze, redaktor chyba niezbyt dokładnie przeczytał ustawę, na którą się powołuje, gdyż zgodnie z art. 11. ust. 1. pkt. 5. ustawy do zadań straży należy ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. To nie jest to samo, co obiekty użyteczności publicznej.

Po drugie, moim zdaniem redaktor powinien był napisać: "zadania straży gminnej (miejskiej)". Ustawa z 29 sierpnia 1997r. jest ustawą o strażach gminnych, które tylko w niektórych gminach przyjmują nazwę straży miejskiej (art. 2. ust. 3. ustawy). Co prawda wg danych MSW zdecydowaną większość straży stanowią właśnie straże miejskie (436 z 575), ale co do zasady są to straże gminne, bo tak definiuje je ustawa. Zresztą nie tylko ustawa, wszystkie akty prawne mówią o "straży gminnej" lub "straży gminnej (miejskiej)".

Po trzecie i ostatnie, redaktor bardzo wybiórczo potraktował listę zadań straży. Z 9 punktów (art. 11. ust. 1. ustawy) redaktor wybrał 1., 3., 4. i 5., najwyraźniej celowo pomijając punkt 2., mówiący o kontroli ruchu drogowego. Dla mnie powód jest oczywisty - manipulacja. Otóż plansza była tłem dla komentarza narzekającego na straże, że łupią kierowców fotoradarami, zamiast zajmować się pilnowaniem porządku. Mechanizm manipulacji jest prosty: oto lista zadań straży, źródłem jest ustawa, straż zajmując się fotoradarami robi coś spoza tej listy, zatem nie robią tego, do czego zostali powołani. Panie redaktorze, chociaż też uważam, że strażnicy powinni pilnować porządku, a nie czaić się na kierowców i ich pieniędzmi łatać budżety, to pański materiał był stronniczy i nierzetelny. I z błędem ortograficznym na dodatek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz